o projekcie

Piosenki i pieśni towarzyszą najważniejszym wydarzeniom z polskiej historii. Śpiewali je u zarania niepodległej Polski legioniści, śpiewali żołnierze i powstańcy warszawscy w czasie drugiej wojny światowej, śpiewali je konspiratorzy w latach stanu wojennego. Czasami powstawały na gorąco, a ich autorzy pozostali bezimienni, jak pieśń partyzancka „Już dopala się ogień biwaku” śpiewana przez żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, czasem pisali je wybitni muzycy i literaci, jak Marian Hemar, autor słów i melodii „Karpackiej Brygady”. Zdarzało się, że powstawały w oparciu o inne, starsze utwory, pochodzące jeszcze z XIX wieku, jak „O mój rozmarynie rozwijaj się”. Piosenki patriotyczne, odnoszące się do historii Polski, powstawały także w latach pokoju.
Nasz śpiewnik jest interaktywny. Oznacza to, że udostępniamy w nim akompaniamenty do utworów wykonane przez znakomitych pianistów, wraz z nutami i tekstami. Mogą one służyć pomocą wszystkim Państwu podczas „domowego śpiewania”. Własne interpretacje poszczególnych utworów, także przy wykorzystaniu gotowych akompaniamentów, mogą Państwo wysłać nam, do czego gorąco zachęcam, a najciekawsze z nich będą zaprezentowane na stronie śpiewnika. Piosenkom towarzyszą opisy historyczne i słowniczek, dzięki którym można dowiedzieć się wiele zarówno o okolicznościach ich powstania, jak i o najnowszych dziejach Polski. Nasz śpiewnik nie jest podręcznikiem historii, ale prezentuje także liczne, nieznane powszechnie, ciekawe informacje.
Oddając Państwu nasz niepodległościowy śpiewnik, cieszę się, że dzięki niemu piosenki i pieśni Niepodległej zabrzmią w wielu miejscach w Polsce. I pozostaną w nich na wiele kolejnych lat.
Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury
Dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz.
Część naszego zbioru stanowią utwory spopularyzowane
w czasie obu wojen światowych, w latach międzywojennych oraz po roku 1945 – wśród Żołnierzy Wyklętych. W tej grupie przeszło trzydziestu utworów,  wśród których są pieśni kojarzone dziś z Legionami Polskimi, znalazło się kilka tekstów i melodii z lat wcześniejszych. Napisane w XIX wieku, śpiewane przez poprzednie pokolenia polskich żołnierzy i powstańców, zdobyły popularność bądź zostały przywrócone do świadomości ogółu naszego społeczeństwa właśnie w latach obu wojen światowych. O ich tryumfalnym powrocie do repertuaru patriotycznego zadecydowała atrakcyjna, ponadczasowa treść lub chwytliwa, najczęściej też dobrze znana muzyka, do której od nowa pisano, bardziej aktualne, słowa. Niekiedy – choć rzadko – zdarza się, że tematykę dawnych wydarzeń poruszają pieśni (czy piosenki) napisane dziesiątki lat później, wystylizowane na utwory z epoki. Spoglądając wstecz – trochę nietypowo. bo przez pryzmat utworów muzycznych – na ostatni wiek naszych ojczystych dziejów, warto czasem sięgnąć także po nie.
Wspominane utwory patriotyczne w latach ich powstawania były zazwyczaj powielane w rozmaitych śpiewnikach, kalendarzach i prasie (głównie wojskowej). W czasach temu sprzyjających wydawano je drukiem w wielotysięcznych nakładach, nagrywano na płytach gramofonowych; często pojawiały się na antenie radia. W warunkach okupacji powielano je w ukryciu, na kartach podziemnej prasy i konspiracyjnych książek, które kolportowano wśród najbardziej zaufanych. O ich popularności decydowało niejednokrotnie zaangażowanie artystów – czy to aktorów najpopularniejszych scen, czy to przygodnych, ulicznych wykonawców; dzięki jednym i drugim pieśni trafiały do szerokiego grona odbiorców.

Co zawiera serwis?

Darmowy dostęp do oryginalnych
tekstów, nut i akordów

Darmowy dostęp

do akompaniamentów z linią melodyczną

Ciekawostki na temat

utworów i historii ich powstawania